Koristamise juhend

Üürilepingu tingimuste kohaselt on üliõpilaselamus elades kohustus üüripind korras hoida. Samuti on ka endal hubasem ja parem elada, kui tuba ja ühisruumid on korras. Oleme koostanud üldised soovitused ja nipid, mis aitavad paremini korda tagada.

Igapäevaselt ei ole tarvis suurt koristust ette võtta. Sellegipoolest on mõistlik tekkinud segadus koristada koheselt, kuna hiljem võivad plekid (nt toidupritsmed pliidil) olla keerukamad eemaldada. Kindlasti tasub arvestada ka korterikaaslastega. Kui jätad nt enda nõud pesemata ja köögi segamini, ei saa Sinu boksikaaslased seda kasutada.

Soovitame teha pisut põhjalikumat koristust iganädalaselt – siis on lihtsam korda hoida. Iganädalaselt soovitame tolmu pühkida ja põrandat pesta. Tolmu võtmiseks soovitame kasutada pehmet mikrofiibrist lappi ja põrandate pesu teha mopi ja puhta veega.
Kindlasti on oluline meeles pidada, et ka ühised ruumid (köök, WC, vannituba) vajavad puhastust. Ühiste ruumide koristust võite koos korterikaaslastega planeerida või koostada graafiku.

Igakuiselt on mõistlik võtta üks päev, kus koristad nii oma toa kui korteri põhjalikumalt. Kui oled igapäevaselt ja -nädalaselt regulaarselt koristanud, ei võta suurpuhastus kaua aega. Suurpuhastusel on soovitatav ka pesta nt uksi, pistikuid ja seinu, kui need on määrdunud. Duširuumis kontrolli, kas vesi läheb alla ja vajadusel puhasta dušitrapp. Dušitrapi ummistusi aitab ennetada ka regulaarne torupuhastusvahendi kasutamine. Vähemalt kord kuus tuleks pesta ka dušikardinat.

Elektroonikaseadmete hooldus

Pliidi kasutamisel võivad sattuda pliidi pinnale toidu valmistamise käigul erinevad toidupritsmed. Pliidi puhastamisel jälgi, et pliit on piisavalt jahtunud. Puhastage pliiti niiske lapiga ja vähese koguse spetsiaalselt pliidi puhastamiseks mõeldud pesuvahendiga. Pärast puhastamist kuivatage pliit, näiteks mikrofiibrist lapiga. Kui pliidile satuvad nt sulav plast, kile ja suhkrut sisaldavad toidu jäägid, siis eemaldage need ettevaatlikult koheselt. Vastasel korral võivad need pliiti kahjustada. Pliiti ei tohi puhastada metallkäsnaga, mis võib pliidile tekitada jäädavaid kahustusi.

Jälgi alati, et sulged külmiku ukse! Vastasel juhul läheb külmik kiiremini jäässe. Külmikus tasub regulaarselt jälgida toiduainete kehtivust. Halvaks läinud tooted ajavad ka teised toiduained kiiremini riknema. Külmikut tuleb seest aeg-ajalt puhastada, vähemalt korra kuus, eriti juhul, kui külmikus läheb midagi ümber. Puhastage külmikut lapi ning sooja vee või spetsiaalselt külmiku sisemuse puhastamiseks mõeldud neutraalse puhastusvahendi lahusega. Külmiku külmaastmena soovitame kasutada 2-te.

Külmikut on oluline ka vähemalt kord aastas sulatada. Sulatamine tuleb ette võtta ka juhul, kui sügavkülmiku osa seintel on jää- või lumekiht. Külmik on sulatamise järgselt efektiivsem ning ei kuluta toidu külmutamiseks liigset energiat. Külmiku sulatamiseks tühjenda külmik toiduainetest, võta vooluvõrgust välja ning lase külmikul sulada. Külmiku ette maha on soovitav panna lapp, mis imab üleliigse vee endasse. Kui külmiku on täielikult sulanud, puhasta külmik pehme lapiga (nt mikrofiibrist materjaliga), vee ja vähese koguse spetsiaalse puhastusvahendiga ning kuivata külmik seest ja väljast ja ühenda uuesti vooluvõrku.
NB! Ärge kasutage plastosade, sisemuse ja uksetihendite puhastamiseks abrasiivseid ja tugevatoimelisi puhastusaineid, nagu klaasipuhastusvedelikud, küürimispastad, tuleohtlikud vedelikud, puhastusvahad, kontsentreeritud pesuained, pleegitid või petrooleumi sisaldavad tooted. Ärge kasutage paberkäterätikuid, küürimis käsnu või muid karedaid puhastusvahendeid.

Lülitage õhupuhasti sisse üks minut enne toiduvalmistamisega alustamist, et tekitada õhuvoog, mis viiks suitsu ja auru sissetõmbealasse. Madalad kiirused on üldiselt piisavad vähese suitsu ja auru eemaldamiseks, mis tekivad näiteks pastaroogade ja soustide valmistamisel. Kõrgeid kiiruseid on vaja kasutada selliste roogade valmistamisel, mis eraldavad tugevaid lõhnu ja kärsahaisu, nt grillimisel, praadimisel või mitmete roogade samaaegsel valmistamisel. Vajaduse korral jätke õhupuhasti sisse isegi pärast toiduvalmistamist, selleks et tagada kõikide lõhnade ja aurude eemaldamist.

Õhupuhasti pindu tuleb puhastada niiske lapi ja rasva eemaldava pesuvahendiga. Pärast puhastamist kuivatage õhupuhasti pinnad.

NB! Happepõhised puhastusvahendid ja karedad lapid võivad õhupuhasti pinda kahjustada. Rasvajäägid õhupuhastil võivad endas kujutada tuleohtu, mistõttu tasub õhupuhasti pinda pesta regulaarselt.

Praeahju puhul on oluline jälgida, et seade oleks alati puhas. Rasva- või toidujääkide kogunemine võib põhjustada tuleohu. Samuti hoiab regulaarne puhastamine ära pinnakattematerjali kahjustumise. Kui küpsetate toite, millest võib eralduda rasv või vesi (nt ahjuliha), siis kasutage sügavat küpsetusplaati, et väljavalguv mahl ei tekitaks praeahju põhja plekke.

Enne praeahju puhastamist lülitage seade välja ning laske ahjul jahtuda. Isikliku ohutuse ja ahju pindade säästmise huvides puhastage seadet ainult vee ja õrna pesuvahendiga. Ärge kasutage kergesti süttivaid tooteid või tooteid, mis võivad põhjustada korrosiooni. Ärge puhastage ahju aurupuhastite, kõrgsurvepuhastite, teravate esemete, abrasiivsete puhastusvahendite, abrasiivsete švammide ega plekieemaldajatega.

Koristamise KKK

Koristamiseks ei piisa vaid lapist ja veest. Soovitame kasutada majapidamises kasutamiseks mõeldud puhastusvahendeid, sest näiteks katlakivi ei ole võimalik puhta veega eemaldada. Soovitame koristamiseks vajalikud vahendid osta koriterikaaslastega koos. Regulaarne koristamine aitab saada paremaid tulemusi kiiremini.

Kasutage kummikindaid vältimaks kodukeemiaga koristamisel nahakahjustusi!

Põrandal ja pindadel – Harpic Power Plus või Mayeri katlakivi eemaldaja. Mõlemad on head tooted näiteks duširuumi põrandalt katlakivi eemaldamiseks. Lisaks on vaja kasutada tugevate harjastega harja. Kui puhastusvahend pürandal mullitab, siis tähendab see seda, et katlakivi lahustub.

Veekeerukannus – puista pisut sidrunhapet (müügil maitseaineriiulis) veekeedukannu vee sisse ning lase vesi keema. Sidrunhape eemaldab katlakivi ning vee võib seejärel lihtsalt välja valada.

Meie soovitame Cifi. NB! Seda ei tohiks kasutada pliidi nuppudel, sest kuivanud pastat ei saa neilt enam kergelt eemaldada.

  1. Hoia köögi valamu põhjas alati sõela, tühjenda seda prügikasti.
  2. Tühjenda taldrikud-nõud enne pesemist toidujäätmetest, alles siis pese.
  3. Ära vala kraanikausist toidujäätmeid alla (nt. on eriti ohtlikud kohvipaks, keedetud juurviljad, õli).
  4. Kord nädalas keeda kuuma vett ja vala kannutäis valamust alla, see sulatab õlid ja rasvad.
  5. Duširuumi valamu ja duši äravool: ära suru juukseid ja ihukarvu äravoolust alla. Korja need kokku ja viska prügikasti.
  6. Kord kuus ava haisulukk kraanikausi all ning vala sealt välja kogunenud mustus, pese kork ning keera tagasi.
  7. Ära kasuta wc-s selleks mitte ettenähtud paberit (nt kätekuivatus- ja majapidamispaber).
  8. Hoia käepärast imipump. See aitab liikvele kergema ummistuse. Kasuta koos kuuma vee tehnikaga.
  9. Kõige viimase abinõuna kasuta ummistuse eemaldamiseks selleks ettenähtud keemiat koos imipumbaga.

Filtri puhastamiseks soovitame kasutada nõudepesuvahendit. Eemalda filter õhupuhastist ning pese läbi nõudepesuvahendiga, seejärel lase sel kuivada ning paigalda tagasi õhupuhastisse.

Koristamine lepingu lõppedes

Kui kolid üliõpilaselamust välja, tuleb kõik isiklikud asjad (ka mööbel, kardinad jm) toast ja korterist ära viia ning tuba ja ühisruumid koristada.

Korras üüripind vastab järgmistele tunnustele:

  • WC ja duširuum – põrand, lagi, seinad, tualettpott, valamu, segisti, peegel ja muu sisseseade on puhtad, pindadel ei tohi esineda eemaldatavat mustust (sh katlakivisetteid). Üle tuleb vaadata ka uksed ja nende piidad, lingid.
  • Köök– põrand, lagi, seinad ja kõik muud pinnad on puhtad, pindadel ei tohi esineda eemaldatavat mustust (sh katlakivisetteid, rasva). Kõikide pindade all mõeldakse siinkohal ka mööblit (nt köögimööbel seest ja väljast, sahtlid, riiulid, lauad, toolid, prügikastid jne) ja elektriseadmeid (pliit, praeahi, külmik, õhupuhasti).
  • Tuba– kõik pinnad on puhtad. Kõikide pindade all mõeldakse siinkohal põrandaid, aknaid seestpoolt, aknalaudu, mööblit (nt lauad, toolid, kapid ja sahtlid seest ja väljast, riiulid, voodid jne). Soovitame voodi seinast eemale tõmmata, et ka sealt alt ja vahelt koristada saaks.